Jdi na obsah Jdi na menu
 


Od kartonu k toaletnímu papíru aneb Úvahy nad papíry

Sedíme u stolu a přemýšlíme o domácím úkolu nad prázdnými listy papíru. Je pozdě a naše myšlenky odlétají všelikam jen ne a ne k domácímu úkolu. Přemýšlíme o tom, jak asi vznikl papír? Jak se vyráběl v minulosti? A další otázky přicházejí. Na některé známe odpovědi díky exkurzi ve Velkých Losinách, již jsme absolvovaly se svou třídou v rámci projektu Naše stopa, kterého se účastní studenti kvart.

Papír vynalezli Číňané. Jak se vyráběl papír v předchozích dobách?  Vyráběl se v papírnách ze starých hadrů, což řešilo problém starého oblečení. Jaký je rozdíl mezi ručně vyrobeným papírem a normálním papírem? Ručně vyrobený papír nemá příliš rovné okraje a má nažloutlou barvu, není dokonale rovný a dnes se používá především k marketingovým a reprezentativním účelům. Co všechno se dá z papíru vyrobit? Řekly bychom, že asi cokoli, jelikož do rámce poučné výstavy o ručním papíru byly též zahrnuty zajímavé plastiky. Útržky se postupně začínají skládat do úplné historie výroby papíru a nastiňují možnosti papíru a i to jak je zajímavé, co vše se dá udělat s jednou čtvrtkou papíru, například uměním origami. Nebo třeba sochy z papíru. Papír je zkrátka stejně pozoruhodný jako jeho výroba. Dnes se papír vyrábí strojově. Je přesnější, rovnější a odolnější, přesto má však ručně vyrobený papír své kouzlo už od samotného vzniku, zatímco dnešní si na něho musí teprve počkat.

Tak, o samotném papíru toho víme už dost, ale co samotná papírna, jak ta je vlastně stará? Komu patřila a jestli prošla nějakou rekonstrukcí?  Papírna byla postavena někdy kolem roku 1590 a od té doby se nezměnila. Patřila žerotínskému rodu. Dnes je poslední stále fungující ruční papírnou v celé České republice a zároveň slouží jako muzeum papíru. Pozor, je to živé muzeum, stále se tu vyrábí papír a rozváží do celého světa!

Rády jsme se o papíru a jeho výrobě dozvěděly víc, protože papír konec konců používáme každý den a je nedílnou součástí našeho života.  A co vy souhlasíte s námi?

Zdroj: Kuchejdová Magdalena, Macečková Adéla kvarta A